Przymiarki do poledwicy wołowej ["tenderloin"]

Zaczynam przymierzać się do zrobienia polędwicy wołowej. Jeśli chodzi o oferty mięsa to widzę, że za kilkogram poledwicy trzeba liczyć około 70-100 PLN [a za argentyńską 150-170 PLN] Hm... widziałem ostatnio w makro coś co na etykiecie nazywało się "polędwica cygańska" i kosztowało około 30 PLN za kilogram ale nie zdecydowałem się, nie więrząc że możliwe jest sprzedawanie polędwicy w cenie niższej niż antrykot. Nie jest to mozliwe biorąc pod uwagę że w całej krowie jest poledwiczki tylko kilka kilo. Myślę, że to była "cyganiona" poledwica, czyli ligawa albo coś w tym rodzaju po nazwą handlową odpowiednią dla zapewnienia obrotów. [Po moich doświadczeniem ze zrobieniem rozbratela, nie zamierzam już ryzykować z pieczeniem miesa, które będzie nadawało się tylko na gulasz.] Potwierdza się. Polędwica cygańska to ligawa - przestrzega przed fatalną pomyłką sam Pascal, kuchcik z TVN.
Wracając więc do polędwicy, zaczynam przeglądać zasoby w youtube, które dotycza tego tematu. Hm -- oto ciekawy opis na temat wersji z patelni. Tę wersję zostawimy sobie na później, ale trzeba zapamiętać tu opis na sos, który kucharze pokazuje w druguej części filmu.


Najbardziej mnie interesuje wersja pieczenia poledwicy. W podlączonym powyżej linku do Pascala jest kilka wskazówek, dotyczących między innymi tego jak radzić sobie ze zwężającym się "ogonem" polędwicy aby nie wysechł w trakcie pieczenia: trzeba go zawinać i dowiązać do grubszej części.

Przygotowanie polędwicy
Trzeba zdjać wszystkie nabłonki itd.


Proces gotowania/pieczenia
To jest kuchnia którą już widzieliśmy na innym polcanym przeze mnie filmie. Musze powiedzeć, że styl tych gości bardzo do mnie przemawia -- "pierwsza rzecz to trzeba się czegoś napić" ;-)




Jest też kilka sekund na temat przygotowania mięsa...


Uwaga: Pascal radzi aby piekarnik nagrzać do 240 st. C. Hm... ciekawe. Amerykańscy przyjaciele mówią o 180 stopniach, że wystarczy. Ja pozostanę przy okolicach 200.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz